Актуално към 06.11.2024 г.

Кои доходи, получени от местни физически лица трябва да бъдат декларирани и обложени с данък според българското законодателство? Как става декларирането, как се изчислява данъка и кога и къде се внася? Тези въпроси възникват обичайно, когато едно физическо лице получи доход, различен от доход по трудово правоотношение. Отговорът им е в разграничаването на облагаем и необлагаем доход. Понятията са дефинирани в Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.

Облагаеми доходи са доходите от всички източници, придобити от данъчнозадълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на този закон./ чл.12 ЗДДФЛ/. Такива са например доходите от трудови правоотношения; доходи от разпореждане с имущества, при определени условия; наеми; доходи от стопанска дейност; доходи от други източници. За изчисляване на данък върху тях следва да се приспадат определени разходи, ако това е предвидено в закона.

Необлагаеми доходи са изброени в чл.13 на същия закон. Част от  тях са:

Доходи от разпореждане с имущество при определени условия. Необлагаеми са доходите от:

  • Продажба или замяна на един недвижим жилищен имот, когато между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната на имота са минали повече от три години.
  • До два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, когато между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната им са минали повече от пет години.
  • Продажба или замяна на пътни, водни и въздухоплавателни превозни средства, когато между датата на придобиване и датата на продажба или замяна е минала повече от една година.
  • Доходи от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт.

  Социални помощи и обезщетения

  • Социалните помощи — всички помощи и добавки от социално подпомагане.
  • Обезщетения за безработица — сумите, получени като обезщетение от държавата при безработица.
  • Помощи при раждане и отглеждане на деца — плащания съгласно Закона за семейните помощи за деца, както и издръжки получени от правоимащите лица съгласно Семейния кодекс.

 Стипендии за обучениестипендиите, получени от физически лица за обучението им в страната или чужбина са необлагаеми.

Доходи от наеми на земеделска земядоходите, получени от наеми или аренда за ползване на земеделска земя са необлагаеми.

 Обезщетения по застрахователни договорисумите, получени при настъпване на застрахователно събитие, са освободени от данък.

Лихви по влогове – необлагаеми са доходи от лихви по влогове в банки и клонове на банки, установени в държава-членка на ЕС или държава – страна по Споразумението на ЕИП.

Доходи от доброволно осигуряване и пенсионни фондоведоходи, получени от допълнително доброволно осигуряване след придобиването на право на допълнителна пенсия са необлагаеми.

 Парични и предметни печалби – необлагаеми са паричните и предметни печалби получени от участие в хазартни игри, организирани с лиценз, издаден по реда на Закона за хазарта или съгласно законодателството на друга държава-членка на ЕС или страна по Споразумението на ЕИП.

Необлагаемите доходи изчерпателно са изброени в чл.13 на ЗДДФЛ.

Трябва да се отбележи, че съществуват и определени необлагаеми доходи, които се отнасят единствено до доходите от трудови правоотношения и те са регламентирани в чл.24 от ЗДДФЛ.

Необлагаемите доходи се декларират в Приложение 13 на годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ по желание на лицето. Срокът за подаване е до 30 април на годината следваща годината на придобиване на дохода.

Необлагаеми доходи, получени от местни физически лица в България

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *