В наши дни все повече потребители пазаруват онлайн, съответно създават се все повече онлайн магазини и платформи за предлагане на продукти.

Няколко ключови момента при стартиране на онлайн продажби – независимо дали използвате собствен, нает или домейн на друго лице, предоставящо платформа за извършване на продажби в интернет е неоходимо да декларирате това обстоятелсто пред НАП с КЕП преди започване на дейност, така също и всяка промяна, включително и прекратяване на дейност в 7-дневен срок. След това е необходимо да съобразите начините на разплащане, което има основно значение за това трябва ли да се регистрират Вашите продажби чрез издаване на фискален бон или не. Лица, които извършват продажби чрез електронен магазин и получават неприсъствени  плащания с дебитни или кредитни карти, имат сключен договор с доставчик на платежни услуги, включен в регистъра  на БНБ подават специализиран одиторски файл.

За акуратната счетоводна отчетност на Вашия магазин са необходими данни от куриерските фирми, с които работите – изпратени пратки през месеца, доставени, върнати, унищожени, липсващи. Необходима е информация за изплатените Ви суми – касово и безкасово.

Получателите на Вашите пратки са от основно значение за правилното документиране и  данъчно облагане – къде се намират – в България, в страна-членка на ЕС, в трета страна, данъчно задължени или данъчно незадължени лица.

Размерът на Вашите приходи за определен период в страни-членки на ЕС също е от ключово значение за правилното данъчно облагане на доходите Ви и съответната Ви регистрация.

 

Счетоводна отчетност на продажби чрез собствен онлайн магазин