Актуално към 17.05.2023 г.
Дефиницията за лица, упражняващи свободна професия е записана в чл.1 ал.5 от Наредбата за обществено осигуряване на СОЛ и §1, т.29 от ДР на ЗДДФЛ. Лицата, упражняващи свободна професия могат да бъдат такива на основание предварителна регистрация – например адвокати, нотариуси, регистрирани одитори, ЧСИ и др., лица, извършващи професионална дейност за свой риск и за своя сметка – счетоводители, архитекти, инженери, IT специалисти и др., лица, упражняващи дейност подлежаща на облагане с патент, без да са ЕТ – фризьорски, козметични, обущарски, шивашки услуги и други посочени в Приложение 4 от ЗМДТ.
За да осъществяват дейност лицата, упражняващи свободна професия трябва да се регистират в регистър БУЛСТАТ при Агенция по вписванията чрез подаване на заявление и прилагане на документ, удостоверяващ професионалната квалификация. След регистрацията лицата получават идентификационен номер. Следващата стъпка е регистрация като самоосигуряващо се лице чрез подаване на декларация за регистрация като самоосигуряващо се лице (ОКД-5) пред НАП в 7-дневен срок от започване на дейността. Чрез нея се избира и вида осигуряване. Дейността може да се прекъсва и възобновява неограничен брой пъти. Осигуровки се дължат само за периода, в който се упражнява дейността. Ако дейността е патентна регистрация е необходима и в съответната община чрез подаване на декларация по чл.61н от ЗМДТ.
Със стартиране на дейността възниква задължение за ежемесечно подаване на Декларация образец 1 „Данни за осигуреното лице“ и внасяне на декларираните задължения за осигуровки до 25то число за предходния месец. Декларация образец 6 „Данни за дължимите осигурителни вноски“ се подава веднъж годишно в срока за подаване на годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ и с нея се декларират окончателните осигурителни вноски.
Облагането на доходите е в зависимост от дейността. Ако дейността е патентна доходът се облага с патентен данък. Ако не е – облагането е по реда на ЗДДФЛ. Облагаемият доход се получава след приспадане на нормативно признати разходи и сумата на платените осигуровки. Данъчната ставка е 10%. Чрез подаване на декларация по чл.55 от ЗДДФЛ до края на месеца, следващ тримесечието през което е получен доход се декларира и съответно внася авансов данък върху доходите. За четвърто тримесечие такава декларация не се подава. С годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ се декларира окончателния дължим данък върху облагаемия доход през годината и се изравняват сумите на дължимите осигуровки. Срокът за подаване на годишната данъчна декларация и внасяне на дължимия данък и осигуровки е 30 април на следващата година.
При достигане на доход в размер на 100 000 лв за последните последователни 12 месеца преди текущия възниква задължение за регистрация по ЗДДС. Такова възниква и при други случаи, предвидени в закона – когато лицето получава услуги от дружества от други държави-членки или трети страни или извършва услуги на дружества от други държави-членки.
Лицата, упражняващи свободна професия могат да наемат други лица на трудови и граждански договори.
Лицата, упражняващи свободна професия не са задължени да издават касови бележки от фискално устройство за получени плащания в брой. Издава се документ за отчитане на приходите .